Tampodruk – technika druku pośredniego polegająca na nakładaniu farby drukarskiej (dowolna kolorystyka z palety CMYK, PANTON, RAL) za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie (okrągły, prostokątny, kwadrat, owal) wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach (słoiki kosmetyczne, pilniki, grzebienie). Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne (PP/PS/SAN/ABS), guma, szkło, stal, aluminium itd. Metoda ta – zadruku bezpośrednio na opakowaniu – znacząco podnosi walory estetyczne opakowania, co przyczynia się do wzrostu wartości przedmiotu (kosmetyku lub akcesorium).

  Tampodruk stosuje się do wykonywania napisów na obiektach o bardzo zróżnicowanych powierzchniach i strukturach. Do nadruku tą techniką potrzebne są: tamponiarka, matryca (stalowa lub polimerowa płyta z wytrawionym fotochemicznie wzorem), tampon silikonowo gumowy o odpowiednio dobranym kształcie oraz specjalistyczna farba drukarska o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych (przyleganie do materiału, odporność na ścieranie, czas schnięcia).

  Tampondruk przebiega wg schematu:
1. Pokrycie matrycy farbą.
2. Usunięcie nadmiaru farby za pomocą rakla (metalowy lub gumowy elastyczny zgarniacz) tak, by pozostała jedynie w szczelinach wzorca - płyty.
3. Dociśnięcie tamponu do płytki wzorcowej (pobranie wzoru) – farba zostaje przeniesiona - pobrana na tampon.
4. Dociśnięcie tamponu do zadrukowywanego przedmiotu – farba zostaje ostatecznie osadzona na przedmiocie zadrukowywanym.

  Koszt nadruku  wyliczany jest po szczegółowym uzgodnieniu i zaakceptowaniu projektu z działem graficznym, z uwzględnieniem nakładu, rodzaju użytych płyt (foto polimer, stal), ilości kolorów nadruku w danym miejscu oraz rodzaju i koloru podłoża.

 Zapraszamy do współpracy.